Elewacja wentylowana: jak i z czego ją wykonać?

Elewacja wentylowana: jak i z czego ją wykonać?

Co to jest elewacja wentylowana?

Nawet budynki o najprostszej bryle mogą świetnie wyglądać. Sekret bowiem – jak zawsze – tkwi w detalach. Przywiązujemy do nich coraz większą wagę. Dla przykładu dziś zwykły tynk przybiera rozmaite formy. Gładka ściana w białym kolorze od dawna nie jest jedynym rozwiązaniem. Tynki są coraz bardziej dekoracyjne, mogą np. wyglądać jak mozaika.

Istnieje jeszcze inna możliwość, by nadać elewacji charakteru, wyróżnić budynek na tle innych. Mowa tutaj o nowoczesnych elewacjach wentylowanych. Taka elewacja w dużym skrócie to rodzaj okładziny zapewniającej wymianę powietrza. Co ciekawe, powstaje z rozmaitych materiałów. Jakich? Dowiedzmy się!

Z czego wykonuje się nowoczesne elewacje wentylowane?

Zamiast tynku ściany budynków wykańcza się na przykład deskami, płytami kompozytowymi zewnętrznymi lub panelami. To za ich sprawą dom może sprawiać wrażenie drewnianego, choć nie powstał w całości z drewna. Również płyty z betonu architektonicznego są ciekawym rozwiązaniem. Dzięki nim można w prosty sposób nadać bryle industrialnego charakteru.

Co ważne, płyty kompozytowe na elewacje można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W ofercie Antare dostępne są na przykład płyty kompozytowe zewnętrzne z okładziną aluminiową. Ten idealnie gładki i sztywny materiał o subtelnym blasku nadaje się doskonale do wykorzystania jako element efektownej elewacji. Płyta kompozytowa dibond sprawdzi się również w nowoczesnych wnętrzach, zarówno domów mieszkalnych, jak i biur oraz wszelkiego rodzaju placówek publicznych.

Dlaczego elewacje wentylowane są lepsze od tynku

Elewacja wentylowana daje nie tylko ciekawy efekt wizualny. Wykorzystanie jej pozwala zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Pomiędzy okładziną, dajmy na to z płyty kompozytowej, a ociepleniem budynku zostawia się niewielką szczelinę. To właśnie ona gwarantuje lepszą wentylację.

Elewacja z płyt kompozytowych zewnętrznych powinna być wentylowana od dołu, aby móc spełniać swoje funkcje. To zapewni wymianę powietrza. Latem zagwarantuje chłodzenie, a to dlatego, że gorące powietrze unosi się ku górze. Zimą natomiast taki przewiew uchroni przed wilgocią, która pogarsza właściwości termoizolacyjne budynku. Warto rozważyć takie rozwiązanie jak elewacja wentylowana, jeśli ocieplenie powstało z wełny mineralnej lub drzewnej, które są podatne na wilgoć.

Montaż elewacji wentylowanej – krok po kroku

Ten proces zawsze rozpoczyna się od montażu rusztu. Między jego elementami kładzie się wełnę lub styropian. Następnie do rusztu przytwierdza się np. płytę kompozytową dibond za pomocą elementu mocującego. Tutaj zawsze trzeba zachować odległość, która zapewni wentylację. Powinna być niewielka, zwykle wynosi 2-3 centymetry. Uzyskanie takiej przestrzeni możliwe jest dzięki nabiciu do rusztu dodatkowych łat. Należy też pamiętać, by warstwę termoizalacyjną osłonić membraną wiatroizolacyjną.

Na koniec trzeba koniecznie zabezpieczyć wlot powietrza u dołu elewacji wentylowanej, aby nie wchodziły pod nią żadne insekty, gryzonie lub ptaki, które lubią zakładać gniazda w takich miejscach. Jak to zrobić? Wystarczy jedynie osłonić wlot obróbką z perforowanej blachy.

Dlaczego usługa cięcia płyty kompozytowej dibond z oferty Antare?

Podczas montażu elewacji wentylowanej znaczenie ma ciężar używanych płyt oraz ich odporność na uszkodzenia. Płytę kompozytową z naszej oferty wyróżnia lekkość i brak podatności na zginanie. Powstała z dwóch warstw aluminium, jest gładka i sztywna. Klienci wykorzystują nasze płyty kompozytowe nie tylko na elewacje, ale i chętnie we wnętrzach. Oferujemy usługę cięcia materiału oraz zadrukowanie płyty dibond, dzięki czemu może z powodzeniem pełnić także funkcję reklamową, personalizowaną.

Dlaczego warto wybrać usługę cięcia płyt kompozytowych na nowoczesne elewacje wentylowane właśnie u nas?

  • Gwarantujemy wysoką jakość oferowanych materiałów, a pomoc w ich doborze zapewnia nasz doświadczony zespół specjalistów.
  • Zarówno wykorzystywane przez nas materiały, jak i technologie otrzymały odpowiednie atesty i certyfikaty. A posiadany park maszynowy umożliwia profesjonalną obróbkę wszelkiego rodzaju materiałów.
  • Zapewniamy wszechstronne rozwiązania, zarówno pod kątem materiałów, jak i oferowanych usług. Dzięki problemom, z którymi do tej pory przyszło nam się mierzyć, możemy zasugerować Klientom najlepsze możliwe rozwiązania. Nieskromnie dodamy, że doceniają nas za to, czego dowodem są pozytywne rekomendacje.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Porady

Sprawdź nasze pozostałe porady.

Jak wykorzystać tkaninę we wnętrzu

Jak wykorzystać tkaninę we wnętrzu

Tkanina to nowoczesna, estetyczna i ekskluzywna dekoracja biur, mieszkań, a także forma reklamy, która idealnie sprawdzi się we wnętrzach biurowych, restauracyjnych, hotelowych, jak również na targach, konferencjach, w sklepach czy salonach sprzedaży.

Czytaj więcej
Sposoby wygłuszania mieszkania

Sposoby wygłuszania mieszkania

Dokucza Ci hałas pochodzący z innych pomieszczeń? Chcesz odizolować swoje mieszkanie od dźwięków dochodzących z zewnątrz? Potrafimy znaleźć na to rozwiązanie.

Czytaj więcej