Elementy dekoracyjne do wnętrza - z jakich materiałów je wykonać?

Elementy dekoracyjne do wnętrza - z jakich materiałów je wykonać?

Materiałami, z których możesz wykonać elementy dekoracyjne do swoich wnętrz, są min. sklejka, drewno, filc, plexi oraz tekstylia takie jak tkanina.

Drewno towarzyszy człowiekowi od zawsze. To element konstrukcyjny, służy także do wykańczania wnętrz. Jest naturalnym materiałem, stąd niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem, a jeśli należycie się o niego dba, przetrwa lata. Podłogi, boazerie, meble, elementy ozdobne (np. ramy do obrazów, figurki, naczynia) – to tylko kilka z jego zastosowań we wnętrzach. Popularność drewno zawdzięcza łatwości pozyskiwania oraz niewielkim wymaganiom technologicznym. Dziś w aranżacji wnętrz wykorzystuje się lite drewno albo przetworzone w formie np. forniru, płyt wiórowych czy sklejki.

Sklejka od zawsze „była blisko” wnętrz. Przez lata wykorzystywano ją jako materiał budowlany lub wnętrzarski. Ostatnimi czasy został odkryty również w aspekcie estetycznym – jako komponent elementów dekoracyjnych. Niektórzy uważają, że moda na sklejkę zaczęła się wraz z fascynacją wnętrzami industrialnymi. Inni, że wypromowało ją wzornictwo skandynawskie. Niewątpliwie jest materiałem efektownym (dzięki ciekawemu rysunkowi słoi), praktycznym (bo giętkim i stabilnym) oraz uniwersalnym (nadaje się na ścianę, podłogę i na meble). Pasuje – w mniejszych lub większych „dawkach” – do niemal każdego stylu i pomieszczenia: w przedpokoju sprawdzi się w roli wieszaka, w kuchni jako okładzina ściany między szafkami, w salonie może służyć jako panel pod telewizor, a w sypialni jako parawan.  Wykonuje się z niej meble, dekoracyjne litery, lampy i dodatki.

Do kolejnych popularnych materiałów, które doskonale „odnajdują się” we wnętrzach, należy filc – jeden z najstarszych wykorzystywanych w aranżacji. Jest bardzo lekki, znakomicie izoluje zarówno termicznie, jak i akustycznie. Naturalnie okazuje się on znacznie sztywniejszy od wełny, jednak nadal zachowuje swoją elastyczność. Filc doskonale sprawdza się jako element dekoracyjny do wnętrz na ścianach, wykorzystuje się go także przy tworzeniu krzeseł, foteli, siedzisk, jak również lamp i szafek. Z powodzeniem sprawdzi się w przestrzeni biurowej i domowym wnętrzu. Jego zaletą jest to, że bez trudu można wycinać z niego dowolne kształty, a do ich montażu wystarczy jedynie klej. 

Materiałem, który znajduje szereg funkcjonalnych, a zarazem dekoracyjnych zastosowań w przestrzeniach biznesowych i wnętrzarskich, jest płyta pmma – potocznie zwana plexi. Do najpopularniejszych dziś elementów dekoracyjnych, które powstają z tej płyty, należą przeszklenia obrazów w salach konferencyjnych. To także materiał, z którego tworzy się dekoracyjne aranżacje ścienne w poczekalniach i recepcjach, przeszklenia lamp o różnych kształtach i formach, kolorowe przeszklenia mebli, a nawet ścianki działowe w powierzchniach biurowych typu open space. Z tego materiału można również wykonać dekoracyjne litery przestrzenne, plexi bowiem dostępna jest w pełnej gamie kolorów i grubości.

Tkaniny, ze względu na swoje właściwości i zastosowanie, obecne są właściwie wszędzie – w domach oraz przestrzeniach publicznych – w biurach, restauracjach, hotelach lub sklepach. Tkaninę wyróżnia miękkość, a jej pozostałe właściwości w dużej mierze zależą od tego, z jakiego konkretnie materiału powstała. Dla przykładu – len, bawełna i jedwab są zupełnie inne. Len hamuje rozwój bakterii i grzybów, bawełna zaś ma dużą odporność na rozciąganie, jedwab natomiast… chłodzi latem. To tłumaczy, dlaczego tkanina znajduje tak mnóstwo zastosowań – szyje się z niej odzież, bieliznę, pościel, koce, a także wykorzystuje w celach dekoracyjnych. We wnętrzach tkaniny widzimy na co dzień w postaci obrusów, zasłon, serwetek, narzut na łóżko, bieżników, dywanów, pokrowców na poduszki i nie tylko. W formie tapicerki znajdziemy ją na krzesłach, fotelach, kanapach, wezgłowiach łóżek itd.

 

 

 

Porady

Sprawdź nasze pozostałe porady.

Sposoby wygłuszania mieszkania

Sposoby wygłuszania mieszkania

Dokucza Ci hałas pochodzący z innych pomieszczeń? Chcesz odizolować swoje mieszkanie od dźwięków dochodzących z zewnątrz? Potrafimy znaleźć na to rozwiązanie.

Czytaj więcej
Jakie materiały,  możesz zastosować do obudowy grzejnika

Jakie materiały, możesz zastosować do obudowy grzejnika

Kaloryfery zwykle należą do tych najmniej atrakcyjnych elementów wyposażenia naszego domu czy mieszkania. Niestety mimo coraz nowocześniejszego designu zwykle nadal nie są tym, co dodaje uroku pomieszczeniu. Często ma się wręcz wrażenie, że mimo remontu wnętrzom nadal czegoś brakuje, coś psuje ich charakter – to właśnie kaloryfery. Dlatego aby ukryć nieciekawie wyglądające grzejniki lub je ozdobić, możesz wykorzystać osłony, maskownice albo bardziej solidne obudowy.

Czytaj więcej