Tekstylia do zadruku
Usługi dodatkowe
druk
Dostępny formaty [mm]
roll
Dostępne grubości [mm]
1
W jakich technologiach drukujemy na tkaninach?
Pierwszą stosowaną przez nas technologią zadruku tkanin jest druk sublimacyjny na tkaninach – potocznie określana jako „barwienie” - zaliczana do druku termotransferowego.
Nadruk w tej technologii wykonujemy na papierze transferowym, przy pomocy drukarki, z użyciem specjalistycznych wodnych farb sublimacyjnych. Następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury wydruk przenosimy na materiał tekstylny. W technologii sublimacji pośredniej wspominany papier transferowy jest swego rodzaju pośrednikiem między plikiem graficznym a tkaniną, na której docelowo ma się znaleźć nadruk. Zadrukowany papier wkładamy do urządzenia zwanego prasą termotransferową (kalandrem), która dociska go do tkaniny – w ten sposób otrzymujemy wydruk sublimacyjny na tkaninie.
Sednem technologii druku sublimacyjnego jest zjawisko sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Cząsteczki barwnika znajdujące się na papierze transferowym pod wypływem docisku prasy oraz wysokiej temperatury (180-200 stopni) przenikają jako gaz do struktury podłoża drukowego. Finalnie, wzór znajduje się niejako wewnątrz tkaniny, a nie na powierzchni, co wpływa na trwałość wydruku.
Atramenty sublimacyjne produkowane są na bazie wody, co oznacza, że są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska i bezpieczne dla ludzi (zgodnie ze standardem OEKO-TEX). Wydruki powstałe metodą sublimacyjną pośredniej nie wydzielają żadnego zapachu i nie powodują zatykania włókien tkaniny (przepuszczają powietrze, nie emitują szkodliwych substancji chemicznych i mogą być z powodzeniem używane w produktach zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Tkaniny wykonane w technologii sublimacji pośredniej są tkaninami wielokrotnego użytku. Można je demontować i prać, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba. Kiedy tylko uznasz, że się zakurzyły, możesz bez trudu zdjąć je np. z ramy montażowej i wyprać. Po zakończonym procesie umieścisz je na nowo.
Szerokość zadruku w tej technologii wynosi aż 320 cm.
Do druku sublimacyjnego stosujemy tkaniny poliestrowe. Im większa jest zawartość poliestru (od 80%) w składzie, tym lepsza jest jakość otrzymanego nadruku oraz nasycenie kolorów. Prawidłowość ta wynika z faktu, iż cząsteczki barwnika wiążą się z włóknami poliestrowymi. Na podłożach w 100% poliestrowych uzyskamy najlepszą jakość nadruku.
Druk sublimacyjny na tkaninach stosujemy na materiałach typu:
- FLAGA - poliester 110g
- BANER TEKSTYLNY/ FRONTLITE - tkanina do systemów ramowych, systemów napinanych - poliester 210 g
- BACKLITE - tkaniny do wydruków podświetlanych oraz systemów napinanych - poliester od 195g
- BLOCKOUT - tkaniny dedykowane do wydruków, których zadaniem jest blokowanie światła - poliester od 270g
- TKANINY ELASTYCZNE - tkaniny dedykowane pod wydruki do ścianek wystawienniczych - poliester od 230g
- MESH tekstylny - poliester od 230g
- WELUR tapicerski
- WYKŁADZINY DYWANOWE
Drugą stosowaną przez nas technologią jest druk UV na tkaninach – zaliczana do druku bezpośredniego.
Technologia ta umożliwia uzyskiwanie obrazów wysokiej jakości, charakteryzujących się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i promieniowanie UV.
Druk UV na tkaninach wykonujemy przy pomocy drukarki z użyciem tuszy polimerowych. Ploter natryskuje mikro kropelki tuszu na powierzchnię tkaniny. Lampy LED zainstalowane tuż przy głowicach drukujących emitują światło ultrafioletowe, które inicjuje proces polimeryzacji nadrukowanego tuszu i w ten sposób ciekły polimer ulega utwardzeniu i pozostaje na powierzchni materiału wydruk w postaci trwałej cienkiej kolorowej warstwy. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanina jest gotowa do użycia zaraz po wyjęciu z drukarki. Jednakże należy pamiętać, że tkanina do druku UV musi mieć powleczenie umożliwiające przywieranie atramentu do podłoża.
Plamy i zabrudzenia z tkanin zadrukowanych w technologii druku UV można usuwać za pomocą miękkiej gąbki oraz roztworu wody i mydła (temp. 30ºC), ewentualnie łagodnych środków czyszczących.
Szerokość zadruku w tej technologii wynosi 160 cm.
Druk UV na tkaninach sprawdza się w takich zastosowaniach jak:
- tkaniny napinane do ram, również tych podświetlanych,
- nośniki do swobodnej ekspozycji witrynowej,
- flagi dekorujące eventy czy punkty sprzedaży,
- grafiki targowe
- obrazy
- tkaniny sezonowe i okazjonalne takie jak leżaki, parawany, parasole, ręczniki, koce
- materiały dekoracyjne takie jak: zasłony, poszewki, narzuty
- tkaniny tapicerskie
- ścianki tekstylne
Aby ułatwić użytkowanie tkanin, oferujemy różne sposoby wykończenia: obszywamy paskiem silikonowym, wszywamy rzepy, szyjemy tzw. rękawy, okuwamy oczkami.
Co to jest tkanina poliestrowa?
Tkanina poliestrowa, która niegdyś cieszyła się złą sławą — wraca obecnie do łask dzięki swoim świetnym właściwościom użytkowym. Poliester to materiał sztuczny, który się nie gniecie, często doskonale pracujący i elastyczny
Zastosowanie druku na tkaninach na przykładzie ścianki tekstylnej
Czym jest tekstylna ścianka reklamowa?
Ścianka tekstylna nazywana jest również ścianką materiałową. W języku branżowym nosi inne nazwy, takie jak: ścianka reklamowa, ścianka promocyjna, ścianka marketingowa. Natomiast funkcję spełnia przeważnie tą samą, jest stelażem i służy jako nośnik, na którym rozpięta jest grafika reklamowa. Jest to popularny wybór wśród klientów ze względu na prostotę montażu, solidność konstrukcji i możliwości wykorzystania.
Ścianka reklamowa to doskonały sposób na wyróżnienie się pośród konkurencji, gdyż będąc bardzo atrakcyjną i jednocześnie praktyczną formą reklamy wewnętrznej niewątpliwie budzi zainteresowanie wśród obserwatorów. Jest to nieodzowny element stoiska targowego na imprezach wystawienniczych. Dobrze sprawdza się także jako ścianka na wyspie handlowej w galerii. Jest produktem wielokrotnego użytku, jej dodatkową zaletą jest możliwość wymiany tylko grafiki, bez konieczności wymiany stelaża.
Co to znaczy, że ścianka jest tekstylna?
Wnioskując już po nazwie ścianka tekstylna lub ścianka materiałowa, oznacza to, iż materiał, na którym znajdzie się wydruk to tkanina. Materiał tekstylny używany ze ściankami reklamowymi jest wysokiej jakości tkaniną przystosowaną do wykonywania wydruków reklamowych, która jednocześnie odporna jest na warunki użytkowania. Dla ułatwienia montażu i dla zapewnienia idealnej spójności z systemem często stosujemy tkaninę rozciągliwą lub obszywamy materiał zamkiem błyskawicznym, dzięki któremu z łatwością założymy tkaninę na stelaż.
Czym jest zadruk jednostronny na ściance?
Jeśli w specyfikacji technicznej ścianki lub w jej nazwie widnieje informacja, iż ścianka reklamowa z wydrukiem jednostronnym oznacza to, że grafika reklamowa będzie widoczna tylko z jednej strony.
Czym jest zadruk dwustronny na ściance?
Jeśli w specyfikacji technicznej ścianki lub w jej nazwie widnieje informacja, iż ścianka reklamowa z wydrukiem dwustronnym oznacza to, że wydruk reklamowy naniesiony na materiał tekstylny będzie widoczny z obu stron ścianki, dodatkowo grafika z obu stron może być inna.
Gdzie można zastosować ściankę tekstylną reklamową?
Ściankę reklamową, czy też promocyjną możemy zastosować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest prosta forma reklamy produktu, usługi czy wydarzenia. Wachlarz możliwości zastosowania ścianki tekstylnej jest bardzo szeroki; możemy ją użyć już na jednodniowej konferencji czy wystąpieniu oraz na prestiżowych targach branżowych, czy w firmowym showroomie. Poniżej przedstawimy kilka propozycji zastosowania.
Ścianka tekstylna na konferencję prasową
W tym wypadku nie pełni ona funkcji promocyjnej, jest natomiast tłem do wystąpienia. Konferencje mają zazwyczaj charakter informacyjny, a ich celem jest omówienie jakiegoś zagadnienia. W takim przypadku przygotowaną ściankę na potrzeby takiego wydarzenia możemy nazwać ścianką konferencyjną lub ścianką prasową. Będzie one pełnić tym samym funkcję również czysto informacyjną. Informuje o tematyce konferencji lub organizatorze.
Ścianka reklamowa do galerii handlowej lub do sklepu
W galeriach handlowych często spotykamy się z tzw. wyspami handlowymi, a ścianki tekstylne pasują do nich idealnie. W połączeniu ze stoiskiem sprzedażowym, ladą lub trybunką tworzy spójną, ciekawą całość. Galerie handlowe czy też samodzielne sklepy wykorzystują ścianki reklamowe do autopromocji lub przy ich zastosowaniu organizują np. akcję sprzedażową, lub promocyjną.
W tego rodzaju ściankach tekstylnych można stosować wiele wymiennych wydruków, dzięki temu możliwym staje się reklamowanie lub promowanie produktów albo całego obiektu w trybie cyklicznym. Wydruk może być inny w zależności od pór roku lub w zależności od okazji np. promocja produktów walentynkowych czy świątecznych.
Ścianka tekstylna na targi branżowe, imprezy wystawiennicze
Tego rodzaju ścianka w branży nazywana jest ścianką wystawienniczą lub ścianką targową. Pełni ona funkcję reklamową, może stanowić tło lub być elementem zabudowy targowej. Ścianki targowe zazwyczaj są składową większych zestawów, w połączeniu z ladami, stojakami i innymi systemami reklamowymi stanowią kompleksowe wyposażenie stoisk targowych.
Inne zastosowania ścianek reklamowych
Ciekawym zastosowaniem ścianki reklamowej jest użycie jej jako:
- ścianka fotograficzna lub ścianka bluescreen, ścianki greenscreen na potrzeby edycji wideo
- ścianka tekstylna na wydarzenia kulturalne - w tej wersji będzie pełnić funkcję prezentacyjną lub informacyjną
- ścianka reklamowa na wystawy i wernisaże - idealne miejsce dla ścianki prezentacyjnej, gdzie bez najmniejszego problemu i przy odpowiednim projekcie ścianka będzie pełnić funkcję informacyjną - prezentacja tematyki wystawy
- ścianka reklamowa na koncerty, czy imprezy charytatywne - to także wydarzenia, w których czasie ścianka reklamowa spełnia swoją funkcję w 100%
Druk sublimacyjny na tkaninach czy druk UV na tkaninach? Ścianka tekstylna prosta czy ścianka tekstylna łukowa?
Zastanawiasz się nad doborem technologii zadruku, nie wiesz jaką tkaninę dobrać do swojego projektu?
Potrzebujesz mobilnej formy reklamy, w postaci ścianki reklamowej do samodzielnego montażu?
Napisz do nas. Zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.